KATEGORİLER
Sepetiniz

KÖY ENSTİTÜLERİ 3 lü SET

KÖY ENSTİTÜLERİ 3 lü SET
Satış Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 1057
150,00TL
Vergiler Hariç: 150,00TL

KİTANTİK - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

TRENDYOL - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

KÖY ENSTİTÜSÜ FELSEFESİNİ GELECEĞE TAŞIMAK

ISBN: 978-605-80644-3-0

Baskı Sayısı: 1

Sayfa Sayısı: 358

Yayın Tarihi: Kasım 2019

Dili: Türkçe

Kitap Hakkında:

Köy Enstitüleri, Türkiye eğitim tarihinde, kısa süre yer almasına karşın güçlü etkileri olan ve etkileri halen süren bir öğretmen yetiştirme, eğitim ve kalkınma modelidir. Türkiye’nin o dönemdeki toplumsal, siyasal ve ekonomomik gerçeklerine uygun olarak kurulmuş özgün bir yapıya sahiptir. Kırsal kalkınma ve tolumsal aydınlanmaya olan somut ve işlevsel katkılarıyla iz bırakmış; uygulamalarından çok sayıda öyküler çıkmıştır. Aslında her Köy Enstitüsü ve her bir Köy Enstitülü öğretmen bir eğitim öyküsüdür.

Günümüzde Köy Enstitüleri biraz özlenen ve birazda imrenilen bir öyküden daha fazlasıdır. Eğitim açmazı içinde bulunan günümüz Türkiye eğitimine birçok çözüm seçeneğini içinde barındırmaktadır. Onun içindir ki, yaklaşık 70 yıla yakın süre önce kapanmalarına karşın gündemdeki yerini ve güncelliğini korumaktadır. Nitekim halen üzerine paneller, konferanslar ve sempozyumlar düzenlenmekte; makale ve kitaplar yazılmaktadır. Şüphesiz ki, bunlar artarak devam edecektir.


KÖY ENSTİTÜLERİ ÜZERİNE SEÇME YAZILAR

ISBN : 978-625-7047-46-3

Sayfa Sayısı: 172

Yayın Tarihi: Aralık 2020

Dili: Türkçe

Kitap Hakkında:


1940 ,1954 yılları arasında eğitim veren Köy Enstitüleri ülkemize özgü bir eğitim kurumudur. Türkiye dışındaki ülkelerde örnek almıştır. Köy Enstitüleri üzerindeki tartışmalar günümüze değin devam etmiştir, edecektir. Kapatılmaları siyasidir, hiç bilimsel dayanağı yoktur. Karşı çıkanlar yanlışlığı dile getirmişler, enstitülerin başarıları karşısında susmuşlardır. 1950 ‘den sonra kentleşen Türkiye’de nüfusun % 91’i kentlerde % 9’ u köylerde yaşamaktadır. Bu nedenle Köy Enstitülerinin günümüz koşullarında karşılığı nedir tartışması başlamıştır. 28.05.2020 – 29.05.2020 tarihleri arasında Çanakkale’de toplanan Köy Enstitüleri Felsefesini Geleceğe Taşımak konulu V. Uluslararası Rating Academy Kongresi’nde (IRAC5) : sorun irdelenmiştir. Köy Enstitülerindeki uygulamaların 21.yüzyılda kentlerde nasıl olacağı hakkında öneriler yapılmıştır. Bu kitapta ilgili kongrede sunulan seçme bildiriler bir araya getirilmiştir. Eğitim sistemi kentlerin gereksinimlerine yanıt vermemektedir. Çağın ve ülkemizin koşullarına göre öğretmen yetiştirme sorunu çözümlenmeli sürekli reform ilkesi uygulamaya geçmelidir. Öğretmen yetiştirmede sayısal sorun yoktur. Nitelik sorunu vardır. Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri ve Milli Eğitim Bakanlığı sorunun çözümü için araştırmalar yapmalıdır. Milli Eğitim Şurası toplanarak alınan kararlar uygulanmalıdır. Kaybedilecek zaman yoktur.

Prof. Dr. Adil TÜRKOĞLU


KÖY ENSTİTÜLERİ, AYDINLANMA VE İNSAN

ISBN: 978-625-7047-65-4

Sayfa Sayısı: 196

Yayın Tarihi: Ocak 2021

Dili: Türkçe

Kitap Hakkında:


Köy Enstitüleri, bir asırlık Türkiye Cumhuriyeti tarihi içerisinde uygulandığı kısa süreye rağmen derin etkiler bırakmıştır. Toplumsal hafızada derin izler bırakan bu kurumsal yapı, gerek felsefesi gerekse uygulanış biçimi ile Türkiye’ye özgün bir model olarak tarihsel süreçte yerini almıştır. Belirtmek gerekir ki, Köy enstitüleri, esas itibariyle bir aydınlanma hareketidir. İnsanı temel alan ve insan üzerine odaklanan bu kurumlar, aynı zamanda bir toplumsal gelişme modelidir. Büyüme/kalkınma kavramının ötesinde insani gelişmeye dayalı bir toplumsal dönüşümü hedef almıştır. Elbette ki, bunun temel ayağı da eğitimdir. Dolayısıyla köy enstitüleri sadece bir eğitim yapılanması değil, toptan bir aydınlanma ve gelişme girişimidir. Toplumsal hafızamızda derin izler bırakan bu kurumsal yapının kapanmalarının üzerinden geçen bunca yıla rağmen hala ciddi tartışmaların odağında olmasının altında yatan neden de aslında bu felsefenin kendisidir. Çünkü, egemen güçlerin çıkarını kollayan, onların istediği insan malzemesini üreten bir sistemden, toptan aydınlanmacı ve insan temelli bir gelişme hedefleyen bir yapıya yöneliş egemen güçleri rahatsız etmiştir ve etmektedir. Türk toplumu Osmanlı Devleti’nin son yıllarında başlayan aydınlanma ve yenileşme hareketlerini Cumhuriyet dönemi ile birlikte ivmelendirmiştir. Cumhuriyet, temelde insanı kulluktan vatandaşlığa taşıyan bir sistemi yerleştirmiştir. Fakat kulluktan vatandaşlığa geçiş bütün sorunları çözmemiştir. Fırsat eşitliği sağlanmadıkça, eşit vatandaşlık içeriği boş bir kavram olarak kalacaktır. Köy Enstitüleri, yoksul kesimlerin beşeri niteliklerini geliştirerek, beceri düzeylerini yükselterek ve en önemlisi onları bilinçlendirerek, yerelden ulusala bir aydınlanma ve kalkınma hareketi başlatmıştır. Bu temelde, Köy Enstitüleri insan odaklı ve yerel kalkınmaya dayalı özgün bir model olarak ortaya çıkmıştır. Bu özgün modelin yarım kalmış olması belki de Türk toplumunun en önemli şanssızlığıdır. Bu kitapta yer alan makaleler 28-29 Mayıs 2020 tarihlerinde Rating Academy tarafından düzenlenen “Köy Enstitüleri Felsefesini Geleceğe Taşımak” temalı uluslararası kongrede sunulan bildirilerden derlenmiştir. Her bir çalışma konuyu bütünler tarzda bir araya getirilmiştir. Yazarlara bu değerli çalışmalarını sizlerle paylaşmamıza izin verdikleri için teşekkür ediyorum. Faydalı ve yararlı bir eser olmasını diliyorum. Bu kitabı, karanlığa ışık tutanlara, insanlığa vurgu yapanlara bir selam olarak sunuyoruz. 

Mehmet ŞAHİN

Şubat 2021 / Çanakkale
Yorumlar

Yorum Yapınız

Yayınevinin Diğer Kitapları

ESSAYS ON THE THEORY OF NUMBERS ESSAYS ON THE THEORY OF NUMBERS
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYINISBN 978-625-6326-25-5Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 64Yayın Tarihi:  2024Dili: İngilizce..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇE ÖĞRETİM SETİ - BENGÜ - Başlangıç Seviyesi -A1- YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇE ÖĞRETİM SETİ - BENGÜ - Başlangıç Seviyesi -A1-
Yeni Çıktı
KİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN 978-625-6646-85-8Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 260Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: Türk..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
BETWEEN FRIENDS BETWEEN FRIENDS
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY -SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYINISBN 9978-625-6326-22-4Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 83Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: İngil..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
AN ALTRUIST AN ALTRUIST
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY -SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYIN ISBN 978-625-6326-23-1Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 125Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: İng..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
LOVE AND HATRED LOVE AND HATRED
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY -SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYINISBN 978-625-6326-24-8Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 404Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: İngil..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL