KATEGORİLER
Sepetiniz

Stratejik Yönetimde Performans Ölçümü ve Dengeli Sonuç Kartı’nın Uygulanabilirliği

Stratejik Yönetimde Performans Ölçümü ve Dengeli Sonuç Kartı’nın Uygulanabilirliği
Satış Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 724
0,00TL
Vergiler Hariç: 0,00TL

GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

KİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

ISBN 978-625-7047-92-0

E-ISBN 978-625-7047-93-7

Baskı Sayısı: 2

Sayfa Sayısı: 139

Yayın Tarihi: Aralık 2021

Dili: Türkçe

Kitap Hakkında:

Robert S. Kaplan ve David P. Norton, “Dengeli Ölçüm Karnesi Tekniği”nin bir performans ölçme sistemi olmakla beraber aynı zamanda stratejik yapı için bir yönetim sistemi olarak kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Bu yönetim sistemi içinde stratejiler hedeflere, hedefler performans göstergelerine dönüştürülmekte ve işletmenin mevcut durumunu göstermede kullanılacak stratejileri gerçekleştirmede  kullanılmaktadır. Stratejik Yönetim Modeli olarak tanımlanan bu modelin başarılı  olabilmesi, yönetim modeli sorumluluğunun yerleşmesine ve etkin, güçlü ve sürdürülebilir bir Performans Yönetim Sisteminin varlığının ortaya konulmasına bağlıdır. Kamu idarelerinin orta ve uzun vadeli amaçlarını, temel ilke ve politikalarını,  hedef ve önceliklerini, performans ölçütlerini ve bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemler ile kaynak dağılımlarını içeren Stratejik Plan’ın, uygulanabilir ve gerçekçi olmasını sağlamanın en etkili yöntemi katılımcı yöntemlerle hazırlanmasına  bağlıdır. Yerel yönetimlerde performans ölçütlerinin değerlendirilmesi oldukça önemlidir, çünkü bir belediyeden diğerine önemli ölçüde farklılık göstermekle birlikte, görünürlük ve hesap verebilirlik mekanizmaları genellikle yerel düzeyde daha zayıftır. Yerel Yöneticiler, kaliteli hizmetlerin verimli bir şekilde sunulması konusunda ciddiyse, performans kriterlerine ihtiyaç duyarlar.  Performans yönetim sistemi, belediyelerin yönetişim organlarında tamamen yeni bir dinamik ortaya koymasına ve bazı somut sonuçlar ortaya koymasına rağmen, tasarlanan yaklaşımın önemli metodolojik sınırlamaları ve eksiklikleri vardır. Bu nedenle, performans ölçüm süreci ve metodolojisi, belediye yönetim kadrosunun daha aktif katılımıyla kapsamlı bir dengeli puan kartının geliştirilmesi ve uygulanmasına dayalı daha demokratik bir sisteme geçilmesi yerel yönetimler için bir zorunluluk teşkil etmektedir. Performans gösterge ölçütleri ister ulusal olarak belirlenmiş ister kendi kendine oluşturulmuş olsun, herhangi bir tipik dengeli puan kartında yer alan dört kategoriye atanır:

• Finansal boyut

• Vatandaş/müşteri boyutu

• Süreç Böyutu (temel süreçlerin ölçümleri)

• Öğrenme ve gelişim boyutu.

Bu kitap; işletmelerde başarı ile uygulanan Balance Scorecard sisteminin, İstanbul İlçe Belediyelerinde uygulanabilirliğini test eden çalışmaların sonuçlarının değerlendirilmesini içermektedir. Ayrıca Türkiye’deki yerel yönetimlerde ilk defa uygulamaya konulan ve Küçükçekmece Belediyesi Dengeli Sonuç Kartının oluşmasını sağlayan uzun, yoğurucu bir beyin fırtınasının sonuçlarını ortaya koymaktadır.

Yorumlar

Yorum Yapınız

Yayınevinin Diğer Kitapları

İklim Değişikliği Polenler ve Sporlar
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINKİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN 978-625-6942-53-0 Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 138Yayın Ta..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
30 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN KARNESİ 30 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN KARNESİ
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINKİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN 978-625-6942-52-3Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı:&nb..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
İŞLETMELERDE VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDA STRATEJİK DEĞİŞİM ÇABALARI İŞLETMELERDE VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDA STRATEJİK DEĞİŞİM ÇABALARI
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINKİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN 978-625-6942-51-6Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı:&nb..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
TÜRKİYE-KATAR İLİŞKİLERİ - Geçmişten Günümüze Jeopolitik Hedefler ve Dış Politika
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİNKİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN 978-625-6942-50-9Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 308Yayın Tarihi:..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
Sağlık Ekonomisinde Paradigma Dönüşümü Sağlık Ekonomisinde Paradigma Dönüşümü
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINKİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN 978-625-8048-79-7 Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı:&n..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL