KATEGORİLER
Sepetiniz

Stratejik Yönetimde Performans Ölçümü ve Dengeli Sonuç Kartı’nın Uygulanabilirliği

Stratejik Yönetimde Performans Ölçümü ve Dengeli Sonuç Kartı’nın Uygulanabilirliği
Satış Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 218
0,00TL
Vergiler Hariç: 0,00TL

GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

KİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

ISBN 978-625-7047-92-0

E-ISBN 978-625-7047-93-7

Baskı Sayısı: 2

Sayfa Sayısı: 139

Yayın Tarihi: Aralık 2021

Dili: Türkçe

Kitap Hakkında:

Robert S. Kaplan ve David P. Norton, “Dengeli Ölçüm Karnesi Tekniği”nin bir performans ölçme sistemi olmakla beraber aynı zamanda stratejik yapı için bir yönetim sistemi olarak kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Bu yönetim sistemi içinde stratejiler hedeflere, hedefler performans göstergelerine dönüştürülmekte ve işletmenin mevcut durumunu göstermede kullanılacak stratejileri gerçekleştirmede  kullanılmaktadır. Stratejik Yönetim Modeli olarak tanımlanan bu modelin başarılı  olabilmesi, yönetim modeli sorumluluğunun yerleşmesine ve etkin, güçlü ve sürdürülebilir bir Performans Yönetim Sisteminin varlığının ortaya konulmasına bağlıdır. Kamu idarelerinin orta ve uzun vadeli amaçlarını, temel ilke ve politikalarını,  hedef ve önceliklerini, performans ölçütlerini ve bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemler ile kaynak dağılımlarını içeren Stratejik Plan’ın, uygulanabilir ve gerçekçi olmasını sağlamanın en etkili yöntemi katılımcı yöntemlerle hazırlanmasına  bağlıdır. Yerel yönetimlerde performans ölçütlerinin değerlendirilmesi oldukça önemlidir, çünkü bir belediyeden diğerine önemli ölçüde farklılık göstermekle birlikte, görünürlük ve hesap verebilirlik mekanizmaları genellikle yerel düzeyde daha zayıftır. Yerel Yöneticiler, kaliteli hizmetlerin verimli bir şekilde sunulması konusunda ciddiyse, performans kriterlerine ihtiyaç duyarlar.  Performans yönetim sistemi, belediyelerin yönetişim organlarında tamamen yeni bir dinamik ortaya koymasına ve bazı somut sonuçlar ortaya koymasına rağmen, tasarlanan yaklaşımın önemli metodolojik sınırlamaları ve eksiklikleri vardır. Bu nedenle, performans ölçüm süreci ve metodolojisi, belediye yönetim kadrosunun daha aktif katılımıyla kapsamlı bir dengeli puan kartının geliştirilmesi ve uygulanmasına dayalı daha demokratik bir sisteme geçilmesi yerel yönetimler için bir zorunluluk teşkil etmektedir. Performans gösterge ölçütleri ister ulusal olarak belirlenmiş ister kendi kendine oluşturulmuş olsun, herhangi bir tipik dengeli puan kartında yer alan dört kategoriye atanır:

• Finansal boyut

• Vatandaş/müşteri boyutu

• Süreç Böyutu (temel süreçlerin ölçümleri)

• Öğrenme ve gelişim boyutu.

Bu kitap; işletmelerde başarı ile uygulanan Balance Scorecard sisteminin, İstanbul İlçe Belediyelerinde uygulanabilirliğini test eden çalışmaların sonuçlarının değerlendirilmesini içermektedir. Ayrıca Türkiye’deki yerel yönetimlerde ilk defa uygulamaya konulan ve Küçükçekmece Belediyesi Dengeli Sonuç Kartının oluşmasını sağlayan uzun, yoğurucu bir beyin fırtınasının sonuçlarını ortaya koymaktadır.

Yorumlar

Yorum Yapınız

Yayınevinin Diğer Kitapları

Küresel Isınmanın Biyolojik Değişimlere Etkisi - Multidisipliner Bakış Açısıyla Küresel Isınmanın Biyolojik Değişimlere Etkisi - Multidisipliner Bakış Açısıyla
Yeni Çıktı
KİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINBaskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 224Yayın Tarihi: Kasım 2022..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP HUKUKU VE MALPRAKTİS GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP HUKUKU VE MALPRAKTİS
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINKİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN 978-625-8048-86-5Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 329Ya..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
Temel Eğitimde Güncel Araştırmalar Temel Eğitimde Güncel Araştırmalar
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN 978-625-8048-88-9Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 215Yayın Tarihi: Ekim 2022Dili: Türkçe ..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
II. INTERNATIONAL GLOBAL CLIMATE CHANGE CONGRESS II. INTERNATIONAL GLOBAL CLIMATE CHANGE CONGRESS
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN 978-625-8048-87-2Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 188Yayın Tarihi: Eylül 2022Dili: Türkçe - İngilizce ..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
DEĞİŞİM & UYUM  / CHANGE AND ADAPTATION DEĞİŞİM & UYUM  / CHANGE AND ADAPTATION
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN: 978-625-8048-85-8Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 184Yayın Tarihi: Eylül 2022Dili: Türkçe - İngilizce..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL