KATEGORİLER
Sepetiniz

TÜRKİYE’DE KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK VE GELENEKSEL SAĞLIK UYGULAMALARI

TÜRKİYE’DE KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK VE GELENEKSEL SAĞLIK UYGULAMALARI
Satış Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 1791
0,00TL
Vergiler Hariç: 0,00TL

GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

E-ISBN: 978-625-7047-18-0

Baskı Sayısı: 1

Sayfa Sayısı: 438

Yayın Tarihi: Ekim 2020

Dili: Türkçe

Kitap Hakkında:

Geçmişten günümüze kültür yaşamın her alanını etkilediği gibi, hayatın tüm alanlarından da etkilenmekte ve değişmektedir. Çeşitlenen kültürlerle birlikte sağlık algısı, sağlığı koruma, sağlığı geliştirme, erken tanı ve hastalıklarla mücadele etme yolları da çeşitlenmektedir. Bu çeşitlilikler sağlık çalışanlarının bütüncül bir yaklaşımla bakım vermesini zorlaştırmakta kendi kültürüne farklı gelen kültürden olan bireylere sağlık hizmeti sunarken olumsuz deneyimler yaşamasına neden olabilmektedir. Sağlık çalışanlarının amacına uygun bir sağlık hizmeti için hizmet verdiği bireylerdeki çeşitlilikleri görmesi ve göz ardı etmemesi beklenmektedir. İşte tam da bu noktadan Türkiye’deki kültürel çeşitliliklerimiz ve sağlık çalışanlarının bu konuya yönelik farkındalık, duyarlılık ve yeterliliklerini geliştirmeye yönelik ulaşılabilen kapsamlı bir kaynağa ulaşılamamış böyle bir kitabın alana katkı sağlayacağı düşünülmüştür.

Kitabın içeriği literatür doğrultusunda, inanç ve etnik yapı gibi yaklaşımlardan uzak, sağlık çalışanlarına kültürel çeşitliliğe yönelik daha çok bir farkındalık uyandırmak amacıyla oluşturulmuştur. Kitapta Ahıska, Azeri, Alevi, Arap, Arnavut, Bulgaristan Muhaciri, Çepni, Çerkez, Ermeni, Gagavuz, Girit, Gürcü, Kürt, Manav, Pomak, Roman, Tatar, Terekeme, Türkmen, Süryani, Yezidilerin geleneksel sağlık ve hastalık uygulamalarının yanı sıra “Kültürel yapının evrensel değerleri” başlıklı özgün bir bölüm de dahil olmak üzere toplam 22 bölüm bulunmaktadır. Her bir bölüm içinde geleneksel sağlık ve hastalık uygulamalarının yanı sıra iletişim özellikleri, aile içindeki rol ve görevler gibi sağlık hizmetlerini etkileyecek özellikler yer almaktadır. Bölüm yazarları belirlenirken daha çok kendi kültürü, kendi kültürüne yakın ya da geçmişte akademik çalışmalar yaptığı bölümleri yazması istendi. Bölümler yazılırken bazı bölümlerle ilgili literatürün sağlık alanında oldukça sınırlı olduğu görüldü. Böyle durumlarda yazalar kültürden olan bireylerle derinlemesine ve odak grup görüşmeleri yaparak bu görüşmeleri bölüme aktardılar. Bir bölüm ise tamamen yazarın kişisel bakış açısı ve deneyimlerini içermektedir. Her bir bölümde kültüre yönelik vaka örneklerine de yer verilmiştir. Bazı bölümlerde kültüre yönelik fotoğraflara da yer verilmiştir. 

Yaklaşık üç yıl gibi bir zaman dilimine yayılan bu kitabın hazırlanma sürecinde yazarlardan olumlu geri bildirimler alındı. Yazarlar, kendi bölümlerini yazarken bazıları kendi kültürünü derinlemesine tanıma fırsatı bulduğunu ya da araştırdığı kültürden etkilendiğini, görüştüğü kaynak kişilerle dostluk geliştirdiğini, aynı konuyla ilgili yeni çalışmalar yapmak istediklerini bildirdiler. Henüz kitap yayınlanmadan oluşturulan ilk farkındalık ve duyarlılığın tüm okuyucularımızda oluşturulmasını, bu konularla ilgili sağlık alanında daha çok araştırmalar yapılmasını diliyor ve katkılarından dolayı tüm yazarlara teşekkür ediyorum. Yazarların yanı sıra kapakta kullanılan fotoğraflar için Dr. Öğretim üyesi Ayten ÇALIK'A teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Gülbu TANRIVERDİ

Yorumlar

Yorum Yapınız

Yayınevinin Diğer Kitapları

ESSAYS ON THE THEORY OF NUMBERS ESSAYS ON THE THEORY OF NUMBERS
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYINISBN 978-625-6326-25-5Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 64Yayın Tarihi:  2024Dili: İngilizce..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇE ÖĞRETİM SETİ - BENGÜ - Başlangıç Seviyesi -A1- YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇE ÖĞRETİM SETİ - BENGÜ - Başlangıç Seviyesi -A1-
Yeni Çıktı
KİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN 978-625-6646-85-8Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 260Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: Türk..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
BETWEEN FRIENDS BETWEEN FRIENDS
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY -SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYINISBN 9978-625-6326-22-4Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 83Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: İngil..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
AN ALTRUIST AN ALTRUIST
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY -SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYIN ISBN 978-625-6326-23-1Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 125Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: İng..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
LOVE AND HATRED LOVE AND HATRED
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY -SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYINISBN 978-625-6326-24-8Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 404Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: İngil..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL