KATEGORİLER
Sepetiniz

TÜRKİYE’DE FARKLI KÜLTÜRLER VE SAĞLIK YAKLAŞIMLARI:

TÜRKİYE’DE FARKLI KÜLTÜRLER VE SAĞLIK YAKLAŞIMLARI:
Satış Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 1622
0,00TL
Vergiler Hariç: 0,00TL

GOOGLE PLAY - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

E- ISBN: 978-625-7047-19-7

Baskı Sayısı: 1

Sayfa Sayısı: 199

Yayın Tarihi: Ekim 2020

Dili: Türkçe

Kitap Hakkında:


Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 2019 verilerine göre ülkemizde kısa dönem, öğrenci, aile ikamet ve çalışma izni gibi nedenlerle farklı ülkelerden son beş yılda 3,5 milyon kişi Türkiye’ye gelmiştir. Bu ülkeler arasında Irak, Suriye, İran, Afganistan, Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Mısır, Libya, Somali, Ürdün ve Yemen gibi ülkeler yer almaktadır. Bu bağlamda ülkemiz birçok etnik ve dini azınlıkları içinde barındıran bir ülke olup bu grupların adaletli ve eşit bir şekilde hizmetlerden yararlanmasını sağlama sorumluluğunu da taşımaktadır. 

Sağlık hizmetlerinin birey, aile ve gruplara ulaştırılmasında rol oynayan sağlık çalışanlarının; farklı kültürden gelen bireylerin kültürlerini de dışlamayan bir yaklaşımla ve kültürlere uygun bir şekilde sağlık hizmeti almasında birincil dereceden sorumluluk almaları beklenmektedir. İşte tam da bu noktada bu kitap, ülkemizde farklı kültürden gelerek ülkemizde geçici veya kalıcı olarak bulunan bireylere sağlık hizmeti verecek olan sağlık çalışanlarına katkı sağlaması amacıyla ele alınmıştır. Sağlık çalışanının kendi veya tanıdık olduğu kültürün dışından gelen sağlık hizmeti alıcılarına kültürel ağrı yaşatmaması, kültürel farklılıklardan kaynaklı kültürel boşluk, kültürel çatışma ve kültürel şok yaşanmaması için kültürel yeterliliği geliştirmesi ve en azından bunun için çaba göstermesi gerekmektedir.

Günümüzde tüm sağlık çalışanlarının kültürel yeterliliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapması önerilmektedir. Tıp, hemşirelik, ebelik, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik, fizik tedavi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik gibi bölümlerde eğitim gören tüm meslek gruplarının sunduğu hizmetin kültürel boyutlarını bilmesi beklenmektedir. Yanı sıra sadece meslek gruplarının değil, kurumların, meslek örgütlerinin ve eğitim kurumlarının da bu doğrultuda kendilerini, güncellemeleri ve planlamalar önerilmektedir.

Bu kitapta ülkemize Suriye, Rusya, İran, Irak, Afganistan, Pakistan, Çin, Afrika ve Balkanlardan gelen bireylerin kültürü ve sağlık yaklaşımları ele alındı. Bu kitabın bu gruplara sağlık hizmeti veren tüm çalışanlara katkı sağlayacağı, bu alanda yeni çalışmalar yapılamasına yönelik farkındalık oluşturacağı düşünülmektedir. Oluşturulacak kültürel farkındalığın hem sağlık çalışanının hem de sağlık hizmeti alan farklı kültürden bireylerin memnuniyetini artıracağı; stresi azaltacağı, hizmet kalitesini artıracağı; sağlık kurumlarına yönelik korkuyu azaltıp güveni artıracağı ve en önemlisi de sağlık çıktılarına olumlu yansıyacağı literatürde belirtilmiştir.

Bu bağlamda bu kitabın hem sağlık çalışanları hem sağlık kurumları hem sağlık alanında eğitim veren kurumları hem de ülkemize farklı ülkelerden gönüllü ya da zorunlu olarak gelen bireylere katkı sağlaması beklenmektedir.

Bu kitaptaki tüm bölümler “Hemşirelik bakımında kültürel özellikleri tanılama rehberi” doğrultusunda ele alınmıştır. Bu rehber hemşirelik için geliştirilmiş olsa da kültürel özellikleri tanılamak için tüm meslek grupları tarafından kullanılmaya uygun olup; bölümlerin standart bir çerçevede yazılmasına ve yazarların hangi sorularla kültürel özellikleri tanımlayacakları sorusuna da yol göstermiştir. Rehber kültürel özellikleri dört ana başlıkta ele almıştır. Bunlar: bireysel özellikler, iletişim özellikleri, aile içi rol ve organizasyonlar, sağlık ve hastalık uygulamalarıdır.

(Rehber: file:///C:/Users/gulbu/Downloads/630-Article%20Text-2263-3-10-20140421.pdf).

Yazılma süreci yaklaşık üç yıl süren bu kitaba katkı sağlayan tüm yazarlara, özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca kitap bölümlerine ve kapak sayfasına fotoğraf desteği sağlayan Çetin ALKILIÇ’a, Shaza ALMASRİ’ye, Remigius MAYOMBWE’ye, Shegofa SHADMAN’a, Azizullah KARİMİ’ye, Gülman UÇKAÇ’a, Birsen AKSU, Çiğdem YELLİLER ARSLAN ve Melike YALÇIN GÜRSOY’a çok teşekkür ediyorum. Ayrıca kültürel farkındalıkla başlayan yolculuğumda beni hep zenginleştiren ve böyle bir kitabın gerekli olduğuna yönelik bende farkındalık uyandıran Üniversitemdeki tüm yabancı uyruklu öğrencilere çok teşekkür ediyorum.

Bu kitapta ülkemizde geçici ya da kalıcı bir şekilde yaşayan ve sağlık hizmeti alan farklı kültürlerin bir kısmını ele alabildik. Ancak kitabın yenilenen ve geliştirilen baskılarında bu kültürleri daha çok çeşitlendirerek, multidisipliner bir yaklaşımla ve mevcut yazarların yanında kendi kültüründen en az bir kişinin de katkı sağlayacağı bölümlere dönüştürmeyi planlamaktayım. 

Umuyorum ki bu kitap, sağlık çalışanlarının farklı kültürlere yönelik farkındalıklarını artırmaya ve verdikleri sağlık hizmetinin bireyin kültürüne uygun verilmesine katkı sağlayacaktır. Kitabımızı okuyan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Yorumlar

Yorum Yapınız

Yayınevinin Diğer Kitapları

YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇE ÖĞRETİM SETİ - BENGÜ - Başlangıç Seviyesi -A1- YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇE ÖĞRETİM SETİ - BENGÜ - Başlangıç Seviyesi -A1-
Yeni Çıktı
KİTAPYURDU - SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINISBN 9786256646858Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 260Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: TürkçeKi..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
BETWEEN FRIENDS BETWEEN FRIENDS
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY -SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYIN ISBN 9978-625-6326-22-4Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 83Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: İ..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
AN ALTRUIST AN ALTRUIST
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY -SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYIN ISBN 978-625-6326-23-1Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 125Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: İng..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
LOVE AND HATRED LOVE AND HATRED
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY -SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYIN ISBN 978-625-6326-24-8Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 404Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: İ..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL
WHY CRIME DOES NOT PAY WHY CRIME DOES NOT PAY
Yeni Çıktı
GOOGLE PLAY -SATIN ALMAK İÇİNTIKLAYIN ISBN 978-625-6326-15-6Baskı Sayısı: 1Sayfa Sayısı: 265Yayın Tarihi: Mart 2024Dili: İ..
0,00TL
Vergiler Hariç:0,00TL